Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/yaroopl/public_html/jaroslawpokrzywa/wp-includes/wp-db.php on line 1142 Strict Standards: Declaration of Graphene_Description_Walker::start_el() should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/yaroopl/public_html/jaroslawpokrzywa/wp-content/themes/graphene/includes/theme-menu.php on line 0 Strict Standards: Declaration of Graphene_Walker_Page::start_el() should be compatible with Walker_Page::start_el(&$output, $page, $depth = 0, $args = Array, $current_page = 0) in /home/yaroopl/public_html/jaroslawpokrzywa/wp-content/themes/graphene/includes/theme-menu.php on line 0 Strict Standards: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, non-static method MslsPlugin::init_widget() should not be called statically in /home/yaroopl/public_html/jaroslawpokrzywa/wp-includes/plugin.php on line 406 Strict Standards: Accessing static property MslsRegistry::$arr as non static in /home/yaroopl/public_html/jaroslawpokrzywa/wp-content/plugins/multisite-language-switcher/includes/MslsRegistry.php on line 52 Ryby i ślimaki » Jarosław Pokrzywa

↑ Powrót do Akwarium

Ryby i ślimaki

Strict Standards: Accessing static property MslsRegistry::$arr as non static in /home/yaroopl/public_html/jaroslawpokrzywa/wp-content/plugins/multisite-language-switcher/includes/MslsRegistry.php on line 42

Poniżej znajdują się gatunki rybek oraz ślimaków przebywających w akwarium. Staram się umieszczać realne zdjęcia, jednak każdy kto kiedyś próbował robić fotki akwarium, wie że jest to niesamowicie trudne. Opisuje raczej własne doświadczenia, ponieważ opisy gatunków można znaleźć bez problemu w internecie.

Akara z Maronii – duża spokojna ryba, bardzo płochliwa. Potrzebuje dużej ilości kryjówek (korzeń, wydrążony pień, gęsta roślinność) – z tym ostatnim bywa różnie (przez kiepską wodę), dlatego czasami ryby są zdane na elementy stałe. Bardzo wrażliwa na ruch poza akwarium, gdy próbuje zbyt szybko podejść od razu uciekają. Z dalszej odległości można zauważyć jak pływają w toni, przy podejściu od razu chowają się w kryjówki.

PstrążenicaPstrążenica Marmurkowa – bardzo widowiskowa i mniej popularna/spotykana ryba. Zaskakuje swoim kształtem oraz niezwykłym ubarwieniem. Podobna do Topornicy, jednak zdecydowanie od niej mniejsza i ciekawiej ubarwiona. Należy uważać na to, by ryby nie wyskoczyły z akwarium (musi być koniecznie zakryte – potrafią i tak wyskoczyć z niego przy regularnych pracach pielęgnacyjnych). Ze względu na mniejszy od Topornicy rozmiar nadaje się do mniejszego akwarium.

Zbrojnik NiebieskiZbrojnik Niebieski (glonojad) – popularnie nazywany właśnie glonojadem. Duże, brzydkie, wyrywa mniejsze i słabo zakorzenione rośliny, na starość robi się leniwy … ale ma swój urok i zobaczymy go w praktycznie każdym akwarium. Mam pojedynczą sztukę, którą dostałem w prezencie – inwalidzie brakuje jednej z płetw piersiowych („od nowości”), co jednak nie przeszkadza w wykonywaniu mu swojej pracy.

Bystrzyk Minora (Bystrzyk Barwny) – bardzo ładnie wybarwiona rybka z rodziny kąsaczowatych. Ma głęboki pomarańczowo-czerwony kolor oraz czarne płetwy zakończone delikatnym białym akcentem. Osobiście bardzo lubię tą rybkę. Najlepiej chować je w stadzie (minimum 6-8 sztuk) wtedy rybki zajmują się sobą i nie dokuczają innym gatunkom, jest to bowiem rybka, która potrafi być agresywna (potrafi uszkodzić rybę nawet dwukrotnie większą od siebie). Należy zwracać szczególną uwagę na to, by nie odstawiać na zbyt długi czas żywego/mrożonego pokarmu, jeżeli go stosujemy – mogą się wtedy stać agresywne i atakować inne ryby. Żyje około 3 lat.

Neon Czerwony – moim zdaniem najładniejszy z neonów. Podobny do Neona Inesa, jednak ma zdecydowanie większą powierzchnię ubarwienia. Praktycznie cały jest niebiesko/czerwony. Osiąga nawet do 4-5 centymetrów i potrafi się nieźle spaść. Najładniej wygląda w dużej ławicy (kilkadziesiąt osobników). W akwarium 112 litrów miałem ich początkowo około 30 i wyglądały rewelacyjnie. Aby ryby wyglądały naprawdę dobrze warto zainwestować w odpowiednią świetlówkę, która lepiej oddaje barwy. Różnica w wyglądzie akwarium, a w szczególności tych ryb jest wyraźnie zauważalna.

Otosek – obowiązkowy członek ekipy sprzątającej, pracuje dużo lepiej od zbrojnika, mimo że jest od niego sporo mniejszy. Kilka sztuk powinno się znaleźć w każdym akwarium – szczególnie amatorskim. Dużo łatwiej utrzymać je w czystości z pomocą tych rybek. Otoski są bardzo spokojne, pysk mają skierowany do dołu z charakterystyczną przyssawką, często zobaczymy je przyczepione do góry brzuchem do jakiegoś liścia.

Kosiarka – agent specjalny do walki z glonami nitkowanymi. Podobna w wyglądzie do otoska, szczególnie jeżeli jest mała. Rośnie jednak zdecydowanie większa oraz ma spory apetyt na sypany do akwarium pokarm. Rosną spore, ale nitkowatych glonów nie ma. Najlepiej zakupić małe sztuki, dużo lepiej radzą sobie z glonami – osobiście zastanawiałbym się nad ich kupnem tylko jeżeli mamy problem z nitkami. Rosną spore i wraz z wielkością słabiej spełniają swoją funkcję, a jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, to ja wolę zdecydowanie otoski.

Żaglowiec Skalar

Kirysek Pstry

Kirysek Strumieniowy

Kirisek Panda

Kirysek Pomarańczowopłetwy

questra Пестюк Чеслав Фанис Джураев Константин Мамчур Станислав Кравцов AGAM Atlantic Global Александр Прочухан Абакумов Андрей
questra Пестюк Чеслав Фанис Джураев Константин Мамчур Станислав Кравцов AGAM Atlantic Global Александр Прочухан Абакумов Андрей
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/yaroopl/public_html/jaroslawpokrzywa/wp-includes/functions.php on line 2736